603946260

Karolína, 52 let, výměna prsních implantátů

Zákrok: Plastika prsou

Proč jste byla na výměně prsních implantátů a jak dlouho po první augmentaci?

Byla jsem po 14-ti letech na výměně implantátů, ne že by byly narušené, ale jako prevenci před možnými problémy, kdy byla garantována životnost 10 let. Nechtěla jsem riskovat případné prasknutí a vytékání silikonu do těla.

Jak dlouho jste o výměně implantátů uvažovala?

Operaci jsem plánovala cca rok, a to na zimní období, kdy jsem si mohla vybrat dovolenou 6 týdnů. První operaci v roce 2000 dělal jiný plastický chirurg, ne pan doktor Hýža. Rozhodla jsem se pro ní proto, že se mi má prsa velikosti 1 nezdála dostatečně velká.

Tehdy jsem zvolila naprosto špatný termín (červenen) a podcenila jsem dobu rekonvalescence. Už po 14 dnech jsem šla do práce, což vůbec nedoporučuji. Po operaci i kvůli lepšímu hojení doporučuji nepřeceňovat své fyzické síly a zabezpečit si pomoc blízkých tak, abyste se vyvarovala fyzické zátěži. Nepatřím přitom k těm, co by nebyli zvyklí fyzicky pracovat, hodně sportuji, ale psychický i fyzický klid po operaci je velkou výhrou.

Proč jste si na výměnu implantátů vybrala MUDr. Hýžu, když první operaci dělal někdo jiný?

Před první operací jsem dlouho hledala odborníka na internetu, chtěla jsem jít k dr. Holušovi, bohužel se mi to nepodařilo. Nakonec jsem zvolila jiného plastického chirurga, vyhlášeného, jenže nebyl dobrou volbou, jeho specializací byly jiné operace, a byla jsem jen další položkou v jeho příjmech.

Před výměnou implantátů jsem absolvovala konzultaci na klinice Body v Brně, ale jejich lékař, ačkoliv mu nemohu v rámci konzultace nic vytknout, mi prostě lidsky „nesedl“, takže jsem hledala dál. Nakonec jsem se rozhodla dr. Hýžu, což pro mne bylo výhrou.

Čeho jste se před operací nejvíc bála?

Nejvíce jsem se bála špatného výsledku a pooperačních komplikací. U první operace v roce 2000 chirurg nerespektoval naši domluvu před operací a díky jeho lajdáctví (špatně zavedené drény), jsem měla pooperační komplikace.  Musela jsem na reoperaci, znovu pod narkózu, po dvou letech jsem si si vynutila reoperaci jednoho prsu (zdarma), opět tedy narkóza (a opět špatně zavedené drény), naštěstí se podařilo prsy srovnat. Největším problémem pro mě bylo, že jsem měla implantát vložený pod prsní žlázu, ačkoliv domluveno bylo uložení pod prsní sval, což pak samozřejmě ztěžovalo vyšetření a diagnostiku u lékaře-specialisty.

Jak jste zvládala nepříjemné pocity první dny po operaci?

Mým požadavkem při této operaci bylo uložení implantátů pod prsní sval, předpokládala jsem tedy, že bolestivost bude větší než při první operaci. Kupodivu tomu tak nebylo, léky proti bolesti jsem užívala pouze na klinice Laurea během nutné hospitalizace. Samozřejmě, člověk má po operaci problém vůbec vstát z postele, nepříjemné jsou drény na odvod krve resp. já jsem především sledovala, jak se mi prsy po operaci čistí a jak teče krev drény, podepsala se v tomto na mně předchozí špatná zkušenost.

Vadila Vám nějaká pooperační omezení, například nutnost spát na zádech?

Jelikož jsem již za sebou zkušenost s operací měla, tak jsem s pooperačními omezeními počítala – složitější oblékání, složitější úklid domácnosti a péče o domácnost, nemožnost pohybových aktivit atp. Jsou to ale věci, které se dají zvládnout, ať už je člověk sám nebo funguje v rámci rodiny. 3 měsíce spaní na zádech jsou určitou zátěží, ale dá se to překlenout vhodně zvolenými polštáři – aspoň mně vyhovovalo ležení a spaní na vysokých a měkkých polštářích – prakticky spíše v polosedě, osvědčil se mi též menší polštářek pod zadek, celkově takhle kombinace odlehčí tělo. Je to ale určitě individuální

Hojily se rány dobře? Pečovala jste nějak o jizvy?

Rány se hojily dobře – řez jsem měla vedený pod prsem, jinak to nebylo možno kvůli typu implantátu. Podle poučení dr. Hýži jsem po určité době začala používat speciální krémy na jizvy, které měly zabránit keloidizaci jizev, určitým problémem bylo sehnání náplastí na ochranu jizev, jejichž odstraňování bylo spojeno s nejmenším „násilím“.  Posléze jsem celá prsa včetně jizev natírala doma vyškvařeným sádlem, občas olejem určeným na ochranů kůže (mandlový atp.). Rovněž tak jsem respektovala doporučení dr. Hýži na provádění tlakové masáže prsou – tuším od třetího měsíce po operaci, opět doporučuji, vpodstatě  shora uvedené praktikuji dodnes.

Jelikož jsem hodně štíhlá, při určitých pohybech je vidět zvlnění implantátu, ale to je záležitost, která je důsledkem mé fyziologické konstituce a štíhlosti, nikoliv chybou operatéra.

Od Dr. Hýži se mi dostalo vždy odpovědi na otázky, které jsem potřebovala, dokáže člověka poučit a uklidnit, řádně mě poučil o způsobech rekonvalescence vždy pro určitou pooperační fázi,  jeho klid a lidskost  jsou obrovskou devizou jak před operací, tak po ní.

Mohlo by vás zajímat

Podobné příběhy

Objednejte se na konzultaci, nebo se nás jen zeptejte

Máte zájem o tuto operaci? Nebo jenom dotaz? Rádi a obratem vám zodpovíme veškeré dotazy.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů.