603946260

Narkóza, analgosedace nebo lokální anestezie?

Nejvhodnější typ anestezie pro vás vybereme po zhodnocení před-operačních vyšetření, podle vašeho zdravotního stavu a na základě vašich preferencí. Mnoho operací můžeme provést v narkóze i v lokální anestezii. MUDr. Petr Hýža, Ph.D. vysvětluje, u kterých kosmetických plastických operací je nutná narkóza a kdy stačí lokální znecitlivění s analgosedací.

Augmentaci dělám v celkové anestezii vždy, když vkládám implantáty pod prsní sval. Pokud vkládám implantáty jen pod prsní žlázu, mohu to udělat v lokální anestezii se silnější sedací, ale to dělám opravdu jen výjimečně. Menší modelaci prsou mohu také udělat v lokální anestezii, ale redukci prsou dělám vždy v narkóze.

Plastiku břicha (abdominoplastiku) jsem viděl v USA dělat v analgosedacii v kombinaci s tumescentní anestezií, není to standardní, ale v krajním případě se to také udělat dá. Jinak samozřejmě narkóza.

U liposukce záleží na jejím rozsahu. Jde o to, že během jednoho sezení lze bezpečně odsát zhruba 4 litry tuku.

Pokud dělám liposukci v tumescentní anestezii, musím odsávanou oblast napustit jedna ku jedné nebo ideálně dva ku jedné tumescentním roztokem, aby byla dobře umrtvená. Roztok obsahuje lokální anestetikum a adrenalin, můžu ho použít maximálně 4 až 5 litrů, při větším množství by hrozilo předávkování. Na počtu odsávaných lokalit až tolik nezáleží.

Pokud dělám liposukci v narkóze, mohu také odsát maximálně 4 litry tuku, pokud by se odsálo více, mohlo by být nutné hradit a korigovat vnitřní prostředí. Krevní ztráty by byly větší, v krajním případě by mohla být nutná transfuze.

V minulosti jsem v Americe přispěl k vytvoření publikace sledující případy odsátí obrovského množství tuku obézním nebo postbariatrickým pacientům. Odsávali jim až 16 litrů tuku během jediného zákroku. Jenže tito pacienti pak dostávali transfuze krve a leželi několik dní na jednotce intenzivní péče. Takže i takové množství tuku odsát lze, ale v jiných podmínkách a jiném režimu. To už nemá vůbec nic společného s kosmetickou plastickou chirurgií.

Lifting obličeje a krku, klidně i s plastickou operací horních víčekplastikou dolních víček nebo v kombinaci liftingem obočí mohu udělat v narkóze, ale také v lokální anestezii kombinované s analgosedací.

V lokální anestezii trvá lifting obličeje a krku déle, protože k napuštění operovaných oblastí lokálním anestetikem potřebujeme zhruba 45 minut navíc. V lokálním znecitlivění je operace méně komfortní, i když během zákroku nic nebolí, vyžaduje trpělivost.

Lifting obličeje a krku v narkóze je rychlejší, ale zejména u starších klientů, kteří nejsou v dobré zdravotní kondici, je rizikovější. Je u nich například vyšší riziko vzniku embolie. V narkóze je lifting obličeje a krku dražší, protože operace trvá 3 až 4 hodiny a tak dlouhá narkóza stojí poměrně hodně.

Samotná plastika horních víček se téměř vždy dělá v lokální anestezii. Pouze výjimečně, například u lidí s fóbií z bolesti, můžeme horní víčka operovat v narkóze.

Operaci dolních víček klienti v lokální anestezii snášejí hůře. Pokud je člověk citlivější, je lepší udělat jí v narkóze, i když to má jednu technickou nevýhodu. U dolních víček potřebuji spolupráci klienta, abych přesněji naměřil odebíranou kůži. V určité fázi operace ho vyzvu, aby se podíval nahoru, díky tomu kůži naprosto přesně vyměřím. V celkové anestezii to tak udělat nelze.

Browlift se dá operovat v lokální anestezii, i bez analgosedace. I když klientky se browliftu celkem bojí. Nevím proč přesně, možná se leknou, že řezy povedu ve vlasech, že budou vidět jizvy. Vlasy se ale před browliftem neholí a po ní nevypadávají.

Labioplastiku operovanou samostatně je lepší jí dělat v lokální anestezii, operace malých stydkých pysků trvá v průměru půl hodiny. Pokud labioplastiku kombinujeme s dalšími operacemi, jako je modelace prsou nebo abdominoplastika, pak jí děláme v narkóze.

Když se labioplastika dělá v narkóze, přijde mi, že se to lépe hojí. Pokud labia napustíme lokálním anestetikem, tak to hodně oteče a kvůli tomu otoku se to o něco déle se to hojí, ale možná je to jen můj subjektivní dojem.